Drewniane palety, mimo dynamicznych zmian w branży spedycyjnej oraz magazynowej, nadal cieszą się niesłabnąca popularnością. Czynnikami, które wpływają na taki stan rzeczy są niewątpliwie ich trwałość, wszechstronność, a także funkcjonalność (i możliwość użytkowania także w całkowicie zautomatyzowanych magazynach). Wieloletnia eksploatacja drewnianych palet ma znaczenie zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące ceny drewna. Oczywiście, aby przedłużyć żywotność drewnianej palety warto wiedzieć, w jaki sposób użytkować oraz przeprowadzać ewentualną konserwację tego nośnika.
Europalety typu EPAL - konstrukcja na lata
Palety drewniane opatrzone odpowiednim certyfikatem muszą spełniać określone standardy. Są wykonywane z wysokiej jakości drewna iglastego, które jest poddawane precyzyjnej obróbce gwarantującej mu optymalną higroskopijność. Dzięki temu palety zyskują wysoką trwałość oraz imponującą nośność, która w spoczynku (dla ważącej 25 kg palety o standardowych wymiarach 1200 x 800 mm) może wynosić aż 1500 kg. Użytkowanie takich palet musi się jednak odbywać w przemyślany sposób - ładunki muszą być odpowiednio rozmieszczone oraz zabezpieczone. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia będą stanowiły mniejsze zagrożenie dla stanu palet.
Reparacja czy recykling?
Naprawa palet drewnianych EPAL nie stanowi skomplikowanego procesu. Poszczególne elementy - w przypadku zużycia lub uszkodzenia (złamania, zbutwienia) - łatwo wymienić. Najpierw usuwa się wszystkie metalowe elementy konstrukcji, a następnie zastępuje uszkodzone drewniane części nowymi. Całość palety jest ponownie zbijana w całość. Najczęściej w toku eksploatacji dochodzi do złamań desek paletowych, ale także do odłamania się wsporników - szczęśliwie te komponenty można łatwo zastąpić, a można je nabyć bezpośrednio u producentów i dystrybutorów palet po korzystnych cenach, bądź też wykorzystać elementy z innych palet, które zostały przeznaczone do recyklingu. Można zatem powiedzieć, że wieloletnie użytkowanie palet jest szeroko promowane w branży.
Reparacja palet umożliwia nie tylko obniżenie kosztów magazynowania czy transportu, ale jak już wspomnieliśmy, ma korzystny wpływ na środowisko naturalne. Warto pamiętać o tym na co dzień oraz dbać o zachowanie palet w dobrym stanie technicznym. Nie jest to trudne, jeżeli zastosowane zostaną podstawowe zasady logistyczne. Dzięki temu jedną drewnianą paletę można użytkować nawet przez kilka do kilkunastu lat, w zależności od tego, czy jest ona użytkowana w magazynie zautomatyzowanym czy też tradycyjnego typu oraz jaki rodzaj towarów jest na niej transportowany/przechowywany.