Recykling palet drewnianych

Palety drewniane stanowią nieodzowny element ułatwiający pracę branży spedycyjnej oraz magazynowej. Ich rozmiary zostały zestandaryzowane w taki sposób, by palety typu EPAL mogły być wykorzystywane w transporcie krajowym, ale i międzynarodowym (800 x 1200 mm i 25 kg). Rozstaw takich palet odpowiada najpopularniejszym modelom wózków widłowych - palety są również doskonale przystosowane do pracy w zautomatyzowanych magazynach. Ponieważ jednak są one wykonane z surowców naturalnych - prędzej czy później ulegają zużyciu. Co wtedy?

Uszkodzone palety drewniane nie tylko powinny, ale nawet muszą być poddane recyklingowi. Jest to uwarunkowane przez unijne przepisy. Jak jednak przebiega proces recyklingu palet drewnianych i do czego mogą być one później wykorzystywane? Spieszymy z odpowiedziami na te kwestie.

  • Zużyte bądź uszkodzone palety muszą być przez wykorzystującą je w codziennej pracy firmę oddane do skupu. Fakt ten może być potwierdzony przez specjalny dokument - dzięki czemu firma może uniknąć dodatkowych kosztów (podatek dot. ochrony środowiska);
  • Odnowienie palety drewnianej odbywa się w prosty, choć czasochłonny sposób. Konstrukcja drewniana złożona z desek paletowych oraz wsporników zostaje rozebrana. Następnie wszystkie zniszczone elementy zostają wymieniane na "nowe". Oczywiście te "nowe" deski nie są produkowane na miejscu, lecz pochodzą z innych palet oddanych do skupu. W ten sposób z kilku zniszczonych egzemplarzy powstaje pełnowartościowa paleta - gotowa do sprzedaży. Obok odnowionych palet ze skupów można nabyć również uszkodzone - wyróżniają się one dużo niższą ceną. Na samodzielną naprawę uszkodzonych elementów decydują się jednak głównie użytkownicy indywidualni, a nie przedsiębiorcy. Zastosowanie palet pozostaje szerokim tematem, ponieważ obok ich typowej roli, jaką pełnią w przemyśle, mogą one posiadać również dekoracyjną funkcję.
  • Recykling drewnianych palet typu EPAL czy innych jest opłacalny zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Warto zauważyć, że obok oszczędności surowca oszczędzamy również energię, którą należy wykorzystać przy produkcji nowej palety. Obejmuje ona przede wszystkim specjalistyczną obróbkę drewna, jego suszenie w określonej temperaturze by osiągnąć preferowany poziom higroskopijności. Dlatego też warto zdecydować się na zlecenie recyklingu palet - bądź też na ich samodzielne odnowienie.


Palety drewniane EPAL - a więc standardowe modele są najpopularniejszym rodzajem palet w Europie. Mimo stosunkowo niewielkiej wagi wyróżniają się wysoką nośnością - od 1 do nawet 1,5 tony. Nic dziwnego, że nawet najlepszej jakości palety ulegają zużyciu - czy to poprzez użytkowanie w magazynie czy też w transportowym wymiarze. Jednakże dzięki trwałości konstrukcji możliwe jest danie palecie "drugiego życia" - do czego zdecydowanie zachęcamy.