Palety drewniane stanowią przyjazny dla środowiska sposób ułatwiający transport oraz magazynowanie towarów. Zastosowanie palet EPAL oraz EURO ma znaczenie także na polu międzynarodowym - ponieważ ich rozmiary są zunifikowane w taki sposób, by odpowiadały rozmiarom najpopularniejszych wózków widłowych. Jednakże wykorzystanie w przemyśle spożywczym i handlu to nie wszystko. Euro-palety z powodzeniem są zagospodarowywane również jako element wystroju wnętrz oraz aranżacji przestrzeni - wiele zależy od tego, jaki ma być charakter danego projektu. Oczywiście - stworzenie stolika do kawy czy półki pod telewizor z palet drewnianych dla wielu osób może być krokiem zbyt odważnym. Warto jednak zastanowić się nad wykorzystaniem tego rodzaju elementów. Dlaczego? Palety to materiał trwały i ekologiczny, a przy tym niedrogi. Łatwo poddać je minimalnej obróbce (choć nie jest to konieczne) i stworzyć na przykład...
...miniaturowy ogródek warzywny
Dzięki paletom drewnianym czy chociażby pojedynczym deskom paletowym można stworzyć praktyczne skrzynki na rośliny. Drewniane palety wystarczy wyłożyć włókniną i wypełnić ziemią, by tanim kosztem uzyskać naprawdę optymalną konstrukcję służącą do hodowli - np. papryki doniczkowej, fasolki szparagowej, sałaty czy aromatycznych ziół. Właściwe warunki to oczywiście nie tylko odpowiednie podłoże, ale i regularne podlewanie roślin. W przypadku zakładania małego warzywniaka z wykorzystaniem palet lepiej zainwestować w rozsady niż nasiona. Ziemię warto przy tym wzbogacać o preparaty, które zmniejszą konieczność intensywnego podlewania.
...azyl dla pszczół
Ciekawy przykład zagospodarowania palet drewnianych można podziwiać na trasie ścieżki edukacyjnej w okolicach kompleksu parkowo-pałacowego w nadleśnictwie Warcino (gmina Kępice, powiat słupski, woj. pomorskie). Tamtejsze Centrum Edukacji Regionalnej oraz Technikum Leśne zadbało o to, by ścieżka pełniła nie tylko edukacyjną, ale i służącą ekologicznej misji rolę. A celem jest ochrona oraz pomoc dla...pszczół miodnych. Dzięki konstrukcjom z drewnianych palet wypełnionych ziemią stworzono "Miododajną zagrodę" - czyli stanowiska z kwiatami oraz ziołami i innymi roślinami - na terenie której pszczoły miodne oraz dziko żyjące mogą znaleźć schronienie. Inicjatywy takie jak ta pokazują, że często niewielkim kosztem, za to innowacyjnym sposobem myślenia, można przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.