Europalety

Gdyby zapytać osoby pracujące w branży spedycyjnej lub magazynowej, który z nośników towarów jest najpopularniejszy, zdecydowana większość wskazałaby palety drewniane typu euro. Nic dziwnego - tego rodzaju palety cechują standardowe rozmiary, które są respektowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jak i za oceanem. Drewniane palety euro posiadają wymiary 800 x 1000 mm i wysoką nośność. Jednak aby prawidłowo je użytkować, trzeba znać podstawowe zasady dotyczące przewożenia i magazynowania towarów. Jakie konkretnie przedstawiamy poniżej.

Europalety sprawdzają się w każdym magazynie i w transporcie. Ich pojemność łatwo można zoptymalizować poprzez prawidłowe ułożenie towaru. Pod tym pojęciem rozumiemy ułożenie, w którym:

  • ładunek jest odpowiednio zabezpieczony - ma to znaczenie szczególnie w przypadku produktów żywnościowych, kosmetyków oraz produktów wykonanych z materiałów podatnych na uszkodzenia. Zabezpieczenie mogą stanowić np. specjalne pojemniki skrzyniowe, które idealnie dopasowują się do powierzchni palet;
  • ładunek ułożony jest tak, by paleta była równomiernie obciążona - pojemniki skrzyniowe można układać jeden na drugim - wtedy przestrzeń palety jest wykorzystana w pełni (kupując palety warto zaopatrzyć się również w specjalne nadbudowy);
  • towary układane są w stos bądź też w stos przeplatany (wówczas można zmieścić więcej pojemników na tej samej palecie, jak również konstrukcję cechuje większa stabilność);


Warto pamiętać, by zarówno pojemniki, jak i palety były odpowiednio zabezpieczone - np. specjalną folią do tego przeznaczoną. Znacznie ułatwia to rozładunek czy przeładunek towarów - również podczas ich międzynarodowego transferu. Ładowność europalet o najczęściej spotykanych rozmiarach mieści się w granicach 1000 kg (w magazynach może dochodzić nawet do 1500 kg - imponujące, zważywszy, że sama paleta waży zaledwie 25 kg). Nośność zależy od kilku czynników, takich jak rozmieszczenie ładunku oraz jego rodzaj. Palety są odporne na wilgoć, ponieważ zbija się je z drewna o obniżonej higroskopijności (efekt ten uzyskuje się przez wielogodzinne suszenie przy pomocy specjalnej aparatury).

Dlaczego palety typu euro mają przewagę nad innymi sposobami przewożenia i magazynowania?

  • W przeciwieństwie do nośników wykonanych z tworzyw sztucznych palety są w pełni ekologicznym materiałem.
  • Trwałość palet euro potwierdzają liczne certyfikaty, które gwarantują również możliwość ich użytkowania w kraju i poza jego granicami.
  • Palety euro mogą być stosowane w każdej branży - niezależnie od tego, co (i gdzie) jest przewożone oraz składowane - palety nie wydzielają żadnego zapachu i nie generują ryzyka, że toksyczne
  • substancje przedostaną się do towarów (np. opary chemikaliów etc.).
  • Palety euro mogą być używane w pełni zautomatyzowanych magazynach - są tak skonstruowane, że dowolny wózek widłowy lub inne urządzenie przeładunkowe bez problemu podnosi i opuszcza paletę.


Europalety są znormalizowanym produktem. Warto w nie zainwestować jeżeli działamy w branży transportowej bądź logistyce. Koszt zakupu jest niski, natomiast czas użytkowania - naprawdę znaczny. Dodatkowym atutem jest brak konieczności konserwacji - wszystko to dzięki specjalnemu przygotowaniu drewna, z którego palety są wykonane. Podsumowując - najczęściej stosowany sposób na zorganizowanie przestrzeni magazynowej jak i przewozu jest jednocześnie najlepszym rozwiązaniem. Nie ma w chwili obecnej alternatywy równie funkcjonalnej, ekologicznej oraz opłacalnej co europalety.