Logistyczny wymiar transportu, spedycji oraz przechowywania towarów wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Wbrew pozorom wcale nie polega to na inwestowaniu w technologicznie zaawansowane elementy - w cenie (dosłownie i w przenośni) jest bowiem prostota. Palety drewniane, bo o nich mowa, cieszą się od dziesięcioleci niesłabnącą popularnością u przedsiębiorców. Wśród najchętniej wybieranych nośników znajdują się palety EPAL. Co jest tego przyczyną ?
Dlaczego właśnie palety EPAL ?
Podstawowym wyróżnikiem tego rodzaju nośników jest to, że posiadają one niezbędną dokumentację w postaci certyfikatów honorowanych na terenie całej UE. Certyfikat taki wydawany przez towarzystwo EPAL jest gwarantem jakości, a od 2010 roku również potwierdzeniem poddania specjalistycznej obróbce fitosanitarnej, której zadaniem jest unieszkodliwienie żerujących na drewnie mikroorganizmów.
Widocznym dla użytkowników czynnikiem jest zestandaryzowany rozmiar palet EPAL. Mierzą one 800 x 1200 mm i ważą 25 kg. Dzięki ujednoliconych wymiarach palety takie mogą być użytkowane w międzynarodowej spedycji. Z łatwością dopasowują się również do rozstawu wózków widłowych - dzięki temu palety EPAL wykorzystywane są w pełni zautomatyzowanych magazynach. Stanowi to znaczące ułatwienie. Dodatkowym atutem palet EPAL pozostaje fakt, iż mimo swojej wysokiej funkcjonalności oraz wytrzymałości nie należą one do kosztownych elementów wyposażenia. Szczególnie opłacalny pozostaje hurtowy zakup palet EPAL - w tym miejscu warto wspomnieć, że nasza firma specjalizuje się właśnie w takich transakcjach. Palety EPAL wyróżnia wysoka nośność, która zamyka się w ponad 1000 kg - parametr ten zależy przede wszystkim od sposobu użytkowania - w formie statycznej (czyli podczas przechowywania) nośność palet jest większa.
Dlaczego warto wyposażyć firmę w europalety ?
Palety EPAL mogą być stosowane zarówno do transportowania jak i do magazynowania. Dzięki zaopatrzeniu w niezbędne certyfikaty mogą być użytkowane także w międzynarodowej perspektywie - jest to istotne szczególnie współcześnie, gdy firmy muszą funkcjonować zarówno na rynku lokalnym, jak i globalnym. Europalety z odpowiednimi certyfikatami mogą być również w uniwersalny sposób kategoryzowane. W zależności od tego, czy posiadają widoczne ślady użytkowania czy też minimalne uszkodzenia - są one zaliczane do kategorii A, B lub C. Na tej podstawie mogą być kwalifikowane do naprawy bądź też do utylizacji (jeśli naprawa nie jest już możliwa). Co istotne - współcześnie możliwy (i wskazany) jest również recykling palet.
Palety EPAL pełnią uniwersalną rolę nośnika transportowego oraz magazynowego. Niezależnie od branży stanowią niezastąpiony element w przypadku organizowania międzynarodowej spedycji. Oczywiście zaletą palet pozostaje również ich pro-ekologiczny charakter. Palety są również bezpieczne - dlatego też można na nich bez przeszkód transportować także produkty spożywcze czy kosmetyki. Łatwo utrzymywać je w czystości, co ma znaczenie zwłaszcza w dobie funkcjonowania podczas pandemii. Warto pamiętać także o odpowiednim przechowywaniu palet, aby zachować ich wilgotność na optymalnym poziomie. Drewno jest materiałem wysoce higroskopijnym, wchłania również wilgoć z zewnątrz, dlatego też dla odpowiednio długiego okresu użytkowania palet - dobrze jest zadbać o ten aspekt.