Nowy Rok to często nowe wyzwania dla branży produkcyjnej – ale też dla branż spedycyjnej czy magazynowej. Koszty paliw kopalnych, dostępność surowców, wzrost wynagrodzeń – wszystko to może mieć wpływ na dynamikę rozwoju przedsiębiorstw takich, jak nasze.
Wedle danych udostępnionych przez Lasy Państwowe w 2025 roku dostęp do surowca drzewnego zmniejszy się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2 mln m3, a więc o ok. 5%. Ograniczona dostępność surowca może prowadzić do zmian w zakresie warunków dystrybucji palet drewnianych Euro i EPAL, w których specjalizuje się nasza firma SAS Group.
Spis treści:
- Producent europalety – dynamiczny rozwój w kolejnym roku?
- Palety EPAL, w dalszym ciągu najlepszy nośnik w spedycji i logistyce magazynowej
- Podsumowanie: Możliwe konsekwencje niższej dostępności drewna, a palety euro
1. Producent europalety – dynamiczny rozwój w kolejnym roku?
Ograniczenie dostępności surowca może nie wydawać się duże – 5% niższa podaż, niż w roku 2024 nie powinna przekładać się na dużo wyższe koszty czy problemy produkcyjne. Warto zaznaczyć, iż obecnie nasze moce przerobowe są bardzo wysokim poziomie. Miesięcznie możemy wypuścić w obieg nawet 300 tysięcy europalet.
Producent palet drewnianych SAS Group dostarcza wysokiej jakości produktów na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne – dzięki zatrudnianiu profesjonalnej kadry oraz rozbudowanemu zapleczu technologicznemu wyposażonemu w innowacyjne urządzenia gwarantujące najwyższą jakość drewna.
Posiadamy certyfikaty jakości, a także ważną licencję EPAL zarówno na palety o standardowych wymiarach 1200x800x144 mm, jak i na wsporniki trocinowe do tych palet. Dzięki obróbce termicznej zgodnej z normą ISPM 15 przeprowadzanej w specjalnych suszarniach palety spełniają wyśrubowane normy fitosanitarne, są odporne na negatywne działanie wilgoci, grzybów, pasożytów.
2. Palety EPAL, w dalszym ciągu najlepszy nośnik w spedycji i logistyce magazynowej
Europalety nieprzerwanie od dziesięcioleci stanowią chętnie i międzynarodowo wykorzystywany nośnik – czy to w transporcie, czy też w magazynowaniu rozmaitych towarów. Są ekologiczne, podczas ich produkcji nie stosuje się żadnych szkodliwych chemikaliów, mogą być użytkowane także w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym.
Dodatkowo palety drewniane wykazują bardzo wysoką nośność – dzięki wyjątkowej konstrukcji opartej na 11 wysokiej jakości deskach paletowych oraz 78 gwoździach palety są w stanie osiągać nośność rzędu 1500 kg w ruchu i 4000 kg w spoczynku.
Producent europalet SAS Group korzysta jedynie z drewna pochodzącego z odnawialnych źródeł opatrzonego certyfikatem PEFC. Podczas produkcji wykorzystywana jest natomiast energia z ekologicznych źródeł – co potwierdza certyfikat EKO Biznes.
3. Podsumowanie: Możliwe konsekwencje niższej dostępności drewna, a palety euro.
Współcześnie produkcja europalet odbywa się w sposób wykorzystujący zaawansowane technologie. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wykorzystanie dostępnego surowca – oraz zminimalizowanie zużycia drewna. W kolejnych latach promowane mają być przede wszystkim produkcja z zachowaniem zasad ekologii, które nasza firma SAS Group respektuje już od kilku lat. Zrównoważony rozwój jest wpisany w naszą listę priorytetów – podobnie jak inwestycja w lokalne inicjatywy.
Do budzących obaw konsekwencji ograniczenia dostępności drewna można zaliczyć m.in. wzrost cen surowca – czas pokaże, jak duży wpływ na dynamikę produkcji w naszej firmie będzie miał ten czynnik. Biorąc pod uwagę zeszłoroczne wyróżnienie – możemy jako producent europalet zapewnić naszych klientów, że nadal będziemy dostarczać najlepszej jakości produktów – palet EPAL z drewna iglastego 1-go gatunku, a także wsporników do palet.